close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
فیزیک
loading...

کهکشان دانش

فیزیک نظری , فیزیک حالت جامد , نظریه ابرریسمان , سلول های خورشیدی

بازدید : 28 یکشنبه 23 ارديبهشت 1397 زمان : 12:57 نظرات ()

مبانی نور

در این بخش درباره ماهیت نور و برهم کنش آن با ماده صحبت می کنیم.

خواص نور

نوری که هر روز می بینیم تنها بخش کوچکی از کل انرژی منتشر شده توسط خورشید است که به سطح زمین برخورد می کند. نور خورشید شکلی از تابش الکترومغناطیسی است و نور مرئی که مشاهده می کنیم زیرمجموعه ای کوچک از طیف الکترومغناطیسی است که در شکل سمت چپ نشان داده شده است.

طیف الکترومغناطیسی نور را به مانند یک موج توصیف می کند که دارای طول موج خاصی است. توصیف نور به عنوان موج اولین بار در اوایل سالهای 1800 پذیرفته شد، زمانی که آزمایشهای توماس یانگ، فرانسوا آراگو و آگوستین ژان فرنل اثرات تداخل را در پرتوهای نور نشان دادند، که مشخص می کرد نور از امواج ساخته شده است. در اواخر دهه 1860 نور به عنوان بخشی از طیف الکترومغناطیسی مشاهده شد. اگرچه در اواخر دهه 1800 مشکلی با دیدگاه مبتنی بر موج درباره نور ظاهر شد، زمانی که آزمایشهای اندازه گیری طیف طول موج اشیای گرم شده را نمی شد با استفاده از معادلات نور مبتنی بر موج توضیح داد. این اختلاف با کارهای پلانک (1) در سال 1990 و اینشتین (2) در سال 1905 حل شد.

 

طیف الکترومغناطیس

 

شکل 1- طیف الکترومغناطیسی

پلانک پیشنهاد کرد که کل انرژی نور از اجزای انرژی غیر قابل تشخیص یا کوانتای انرژی تشکیل شده است. زمانی که اینشتین اثر فوتوالکتریک را بررسی می کرد (انتشار الکترونها از فلزات و نیمه رساناها هنگامیکه نور به آنها برخورد می کند)، مقادیر این اجزای انرژی کوانتومی را به درستی تشخیص داد. پلانک و اینشتین برای کارشان در این زمینه برنده جایزه نوبل فیزیک در سالهای 1918 و 1921 شدند، و بر اساس آن نور می تواند به عنوان ترکیبی از "بسته ها" یا ذرات انرژی ملاحظه شود که فوتون نامیده می شوند.

امروزه مکانیک کوانتومی هر دو دیدگاه ماهیت موجی و ذره ای نور را توضیح می دهد. در مکانیک کوانتومی، یک فوتون مانند همه ذرات دیگر مکانیک کوانتومی همچون الکترونها، پروتونها و غیره، با بیشترین دقت به عنوان "بسته موج" مجسم می شود. یک بسته موج مانند مجموعه ای از امواج توصیف می شود که می تواند به گونه ای واکنش نشان دهد که یا بصورت جایگزیده در مکان ظاهر شود (بطور مشابه مانند یک موج مربعی که از افزودن تعداد نامحدودی امواج سینوسی حاصل می شود)، یا به سادگی بطور متناوب ظاهر شود مانند یک موج. در مواردی که بسته موج بصورت مکانی جایگزیده باشد مانند یک ذره عمل می کند. بنابراین بسته به وضعیت، یک فوتون ممکن است به عنوان یک موج یا یک ذره ظاهر شود که این مفهوم "دوگانگی موج – ذره" نامیده می شود.

 

بسته موج فوتون

 

شکل 2-  فوتون انرژی بالا برای نور آبی – فوتون انرژی پایین تر برای نور قرمز – فوتون کم انرژی برای نور مادون قرمز (که باید نامرئی باشد!)

توصیف فیزیکی کامل خواص نور نیازمند آنالیز کوانتوم مکانیکی نور است، زیرا نور نوعی ذره کوانتوم مکانیکی است که فوتون نامیده می شود. برای کاربردهای فوتوولتاییک این سطح از جزییات به ندرت مورد نیاز است و بنابراین تنها چند جمله درباره ماهیت کوانتومی نور در اینجا ارائه شده است. با این حال در بعضی شرایط، (خوشبختانه سیستمهای فوتوولتاییک به ندرت با آن مواجه می شود)، نور ممکن است به گونه ای رفتار کند که به نظر می رسد بر اساس توضیحات ساده ای که اینجا ارائه شده خلاف عقل سلیم است. اصطلاح "عقل سلیم" به مشاهدات خود ما اشاره می کند و نمی توان برای مشاهده اثرات مکانیک کوانتومی به آن تکیه کرد، زیرا این اثرات تحت شرایط خارج از حیطه مشاهدات انسان رخ می دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفسیر مدرن نور لطفا به کتاب فاینمن (3) مراجعه کنید.

چندین ویژگی کلیدی از انرژی خورشیدی که به سطح زمین می رسد وجود دارد که در تعیین اینکه چگونه نور خورشید تابش شده به زمین با یک مبدل فوتوولتاییک یا هر جسم دیگری برهم کنش انجام می دهد، حیاتی است. ویژگیهای مهم انرژی خورشیدی تابشی عبارتند از:

·         محتوای طیفی نور تابشی

·         چگالی توان تابشی از خورشید

·         زاویه ای که تابش خورشیدی به یک ماژول فوتوولتاییک برخورد می کند

·         انرژی تابشی از خورشید در طول یک سال یا یک روز برای یک سطح خاص.

در پایان این فصل شما باید با چهار مفهوم فوق آشنا شده باشید.

 

یک: مکس پلانک، توزیع انرژی در طیف طبیعی

Max Planck, Distribution of energy in the normal spectrum, Verhandlungen der Deutschen Physikalischen Gesellschaft, vol. 2, pp. 237-245, 1900   

دو: آلبرت اینشتین، تولید و تبدیل نور

Albert Einstein, Generation and transformation of light, Annalen der Physik, vol. 17, 1905

سه: ریچارد فیلیپ فاینمن، الکترودینامیک کوانتومی: نظریه عجیب نور و ماده

Richard Phillips Feynman, QED : The Strange Theory of Light and Matter. 1985

QED: quantum electrodynamics

 

تابش الکترومغناطیسی: electromagnetic radiation

طیف الکترومغناطیسی: electromagnetic spectrum

توماس یانگ: Thomas Young

فرانسوا آراگو: François Arago

آگوستین ژان فرنل: Augustin Jean Fresnel

اثر فوتوالکتریک: photoelectric effect

فوتون: photon

بسته موج: wave-packet

دوگانگی موج – ذره: wave-particle duality

ماژول: module

 

سلول خورشیدی

نویسنده و مترجم: سوزی دهقان

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد. 

 

کتاب فیزیک ناممکن ها توسط فیزیکدان مشهور، میچیو کاکو به نگارش درآمده است. کاکو در این کتاب به بحث در مورد سفرهای فضا – زمانی، چاله های کرم و بسیاری موارد دیگر می پردازد. با هر بحث در مورد تکنولوژیهای داستانهای علمی تخیلی، کاکو موانع تحقق این تکنولوژیها و زمان تقریبی دسترسی به آنها را توضیح می دهد. برای آشنایی بیشتر و خرید کتاب از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

خرید کتاب فیزیک ناممکن ها


 

بازدید : 34 سه شنبه 18 ارديبهشت 1397 زمان : 12:38 نظرات ()

حلقه سیگنوس

حلقه سیگنوس باقیمانده یک سوپرنوا بزرگ در صورت فلکی سیگنوس است. بعضی از بخشهای حلقه مجموعا با عنوان سحابی پرده یا سحابی سیروس شناخته می شوند، که در محدوده موج الکترومغناطیسی مرئی تابش می کنند. حلقه کامل تنها از طریق تصاویر مادون قرمز، رادیویی و اشعه x آشکار می شود.

 

 

 

شکل 1- دید فرابنفش از حلقه سیگنوس

اجزای دیدنی سحابی پرده

بخش دیداری حلقه سیگنوس با عنوان های "سحابی پرده"، همچنین "سحابی سیروس" یا "سحابی رشته ای" نامیده می شود. اجزای مختلف آن نامها و شناسه های جداگانه دارند، شامل "پرده غربی" یا "جاروی جادوگر"، "پرده شرقی" و "مثلث پیکرینگ". 

 

مشخصه های حلقه سیگنوس

 

شکل 2- مشخصه های برجسته حلقه سیگنوس

پرده غربی یا NGC 6960 در قسمت غربی حلقه قرار دارد.

سه ناحیه درخشان یعنی NGC 6992 و NGC 6995 و IC 1340 پرده شرقی را تشکیل می دهند.

مثلث پیکرینگ با نامهای "گوه پیکرینگ" یا "ابر مثلثی پیکرینگ" نیز معرفی می شود. این بخش نسبتا کم نور که حالت گازی یا غباری دارد در سال 1904 توسط ویلیامینا فلمینگ و با کمک علم عکاسی در رصدخانه هاروارد کشف شد، که در آن زمان چارلز پیکرینگ رییس آن بود. مثلث در امتداد سمت شمالی حلقه درخشانتر است، هرچند عکسها نشان می دهند که حالت گازی در حال گسترش به سمت ناحیه مرکزی است.

دو شیء NGC 6974 و NGC 6979 امروزه عموما به عنوان دو گره روشنتر غبار در ابر قسمت شمال شرقی مثلث پیکرینگ شناخته می شوند. شیء NGC 6979 توسط ویلیام هرشل و NGC 6974 توسط لرد راس گزارش شدند.

گره جنوب شرقی

این گره در حاشیه جنوب شرقی حلقه سیگنوس قرار دارد. گره به عنوان برخوردی بین موج انفجاری ابرنواختر و یک ابر کوچک مجزا شناسایی شده است. با ترکیب داده های دیداری و اشعه x می توان نشان داد که گره جنوب شرقی یک فرورفتگی در سطح موج انفجاری است و نه یک ابر کوچک، بلکه نوک یک ابر بزرگتر است. حضور یک ضربه برگشتی شاهدی است مبنی براینکه گره، نماینده یک مرحله اولیه از برخورد موج انفجاری با یک ابر بزرگ است.

فاصله

تا این اواخر، فاصله تا باقیمانده ابرنواختر در حدود 770 پارسک یا 2500 سال نوری تخمین زده می شد. اگرچه مطالعات اخیر نشان داده است که باید نزدیکتر باشد. در سال 1999 ویلیام بلر با فرض اینکه موج ضربه باید با یک سرعت در همه جهت ها گسترش یابد، گسترش زاویه ای در امتداد کناره های حباب را با اندازه گیری خط دید مستقیم گسترش شعاعی به سمت زمین مقایسه کرد. او نتیجه گرفت که اندازه واقعی حباب حدود 40% از مقدار متعارف کوچکتر است، که منجر به فاصله ای در حدود 1470 سال نوری می شود.

هرچند این محاسبات اصلاح شده تا حدی مورد تردید بود و با مخالفتهایی روبرو شد، در واقع با اکتشاف یک ستاره در پشت سحابی پرده از طریق طیف نگاری فرا بنفش (FUSE) تایید شد. خطوط جذب در طیف این ستاره نشان می دهد که تا اندازه ای جلوی نور آن توسط باقیمانده سوپرنوا گرفته شده است. خواص تشعشع ستاره نشان می دهد که در فاصله 1860 سال نوری قرار دارد، که این مرز بالایی فاصله حلقه را معین می کند و برآورد قبلی برای فاصله 1470 سال نوری را مورد تایید قرار می هد.

حاصل تجدید نظر در فاصله ابرنواختر، تجدید نظر در تخمین اندازه آن است (از 150 سال نوری که قبلا برآورد می شد به 90 سال نوری کاهش یافته است)، همچنین برای سن آن که اکنون به نظر می رسد بین 5000 تا 8000 سال باشد.

در ادبیات داستانی در رمان مایندبریج نوشته جو هالدمن، حلقه سیگنوس بقایای ستاره میهن یک نژاد متعالی و جاودانه است که در نهایت تصمیم گرفت خود را نابود کند.

 

 حلقه سیگنوس در سوپرنوا

 

شکل 3- موج انفجار سوپرنوا


سحابی پرده 

 

شکل 4- تصویر نزدیک از سحابی پرده

 

 عکس از سحابی پرده توسط هابل در سال 2007

 

شکل 5- تصویر سحابی پرده توسط هابل در سال 2007

 

سال نوری (light-year یا ly) واحد اندازه گیری مسافت است که برای فاصله های نجومی استفاده می شود و برابر است با مسافتی که نور در خلا در زمان یک سال می پیماید. از آنجایی که در نام آن کلمه "سال" به کار رفته ممکن است گاهی به اشتباه به عنوان واحد زمان تفسیر شود.

پارسک (parsec) واحد اندازه گیری مسافت است که برای فاصله های طولانی بین اشیا نجومی خارج از منظومه خورشیدی به کار می رود و برابر با 3.26 سال نوری یا 30 تریلیون کیلومتر است.

حلقه سیگنوس: Cygnus Loop

سوپرنوا یا ابرنواختر: supernova

صورت فلکی سیگنوس: constellation Cygnus

سحابی پرده: Veil Nebula

سحابی سیروس: Cirrus Nebula

سحابی رشته ای: Filamentary Nebula

پرده غربی: Western Veil  

جاروی جادوگر: Witch's Broom

پرده شرقی: Eastern Veil 

مثلث پیکرینگ: Pickering’s Triangle

گوه پیکرینگ: Pickering's Wedge

ابر مثلثی پیکرینگ: Pickering's Triangular Wisp

ویلیامینا فلمینگ: Williamina Fleming

ادوارد چارلز پیکرینگ: Edward Charles Pickering 

ویلیام هرشل: William Herschel 

لرد راس: Lord Rosse 

ویلیام بلر: William Blair

طیف نگاری فرا بنفش: FUSE یا Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer  

مایندبریج: Mindbridge  

جو هالدمن: Joe Haldeman  

 

اخبار علمی

مترجم: سوزی دهقان

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد. 

 

کتاب فیزیک آینده نوشته میچیو کاکو درباره پیشرفتهای ممکن تکنولوژی در سالهای آینده صحبت می کند. برای خرید این کتاب از فروشگاه مبتکران از لینک زیر استفاده نمایید:

خرید کتاب فیزیک آینده


بازدید : 31 یکشنبه 19 فروردين 1397 زمان : 14:7 نظرات ()

دورترین ستاره از زمین کشف شد

ستاره MACS J1149 که با نام ایکاروس نیز شناخته می شود یک ستاره غول پیکر آبی است که از طریق یک لنز گرانشی مشاهده شده و دورترین ستاره تنها است که در فاصله 9 میلیارد سال نوری از زمین کشف شده است. نور این ستاره 4.4 میلیارد سال پس از بیگ بنگ ساتع شده است. به گفته کاشف آن پاتریک کلی، فاصله این ستاره حداقل یکصد برابر بیشتر است از دورترین ستاره غیر ابرنواختر (SDSS J1229+1122) که تا کنون مشاهده شده، و اولین ستاره ای است که بصورت منفرد و بزرگ دیده شده است.

نام رسمی ستاره، MACS J1149، از MAssive Cluster Survey و مختصات آن در مبدا نجومی و نام ایکاروس، از اسطوره های یونانی گرفته شده است. 

این ستاره در ماههای آوریل و می 2010، در جریان مطالعه سوپرنوای SN Refsdal با تلسکوپ فضایی هابل یافت شد. ستاره شناسان که تصاویر این ابرنواختر را از سال 2004 به بعد جمع آوری می کرده اند، یک منبع نقطه ای کشف کردند که در 2013 تصویر ظاهر شده و تا سال 2016 بسیار روشن تر شده بود. آنها مصمم شدند که منبع نقطه ای یک ستاره منفرد است که توسط لنزهای گرانشی 2000 بار بزرگتر شده است.

نظارت مستمر بر روی ستاره ایکاروس ممکن است روزی به حاکمیت این قانون که امکان دارد سیاهچاله های اولیه شامل بخش قابل توجهی ماده تاریک باشند، پایان دهد.

بطور معمول اشیا نجومی که می توانند در این فاصله تشخیص داده شوند کهکشان ها، اخترنماها یا کواسارها، و ابرنواخترها هستند، اما نور این ستاره توسط اثر لنز بزرگنمایی شده است. ستاره شناسان به این نتیجه رسیدند که نور از یک ستاره پایدار می آید نه یک ابرنواختر، به این دلیل که دمای آن نوسان نداشت، درجه حرارت همچنین به آنها اجازه داد که آن را به عنوان یک غول آبی فهرست کنند.

نور مشاهده شده از ستاره زمانی منتشر شده که کیهان در حدود 30 درصد از سن فعلی خود یعنی 13.8 میلیارد سال داشت. با توجه به عمر شناخته شده چنین ستاره هایی، این ستاره دیگر به عنوان یک غول آبی وجود ندارد.   

 

 

شکل 1- در یک خوشه کهکشانی (سمت چپ) ستاره دوردست ایکاروس که بیش از 2000 برابر بزرگتر شده و سبب شده در سال 2016 از زمین قابل مشاهده باشد (سمت راست پایین)، اما این ستاره در سال 2011 قابل مشاهده نبوده است (سمت راست بالا).

 

نام MACS مخفف Massive Cluster Survey است که گردآوری کننده و توصیف کننده نمونه ای از خوشه های بسیار دور و درخشان کهکشانی است.

ایکاروس: Icarus

غول آبی: blue supergiant

پاتریک کلی: Patrick Kelly

ابرنواختر یا سوپرنوا: supernova

تلسکوپ فضایی هابل: Hubble Space Telescope

اخترنما یا کواسار: quasar

 

اخبار علمی

مترجم: سوزی دهقان

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد. 

 

کتاب آینده ذهن را میچیو کاکو فیزیکدان نامی درباره تکنولوژیهای جدید که می توانند مغز و ذهن را عوض کنند نوشته است. برای خرید این کتاب از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

خرید کتاب آینده ذهن


بازدید : 29 شنبه 18 فروردين 1397 زمان : 15:40 نظرات ()

چرا ریسمان ها؟

 

تئوری میدان کوانتومی نسبیتی به خوبی ویژگی ها و رفتارهای مشاهده شده از ذرات بنیادی را توصیف می کند. اما تئوری تنها وقتی کارایی دارد که گرانش به حدی ضعیف باشد که بتوان از آن چشم پوشی کرد. تئوری ذرات فقط هنگامی قابل استفاده است که وانمود کنیم گرانش وجود ندارد.

نسبیت عام بینش عمیقی از کیهان، مدار حرکت سیارات، نحوه شکل گیری ستاره ها و کهکشان ها، انفجار بزرگ (بیگ بنگ) و مشاهدات اخیر از سیاه چاله ها و لنزهای گرانشی به ارمغان آورده است. با این وجود، این تئوری تنها زمانی کارایی دارد که به  غلط فرض کنیم کیهان ماهیتی کلاسیک دارد و نیازی به مکانیک کوانتومی در توصیف ما از طبیعت وجود ندارد.

باور این است که تئوری ریسمان می تواند این فاصله را پر کند.

در آغاز، تئوری ریسمان به عنوان توضیحی برای ارتباط مشاهده شده بین جرم و اسپین برای ذرات معینی به نام هادرون که شامل پروتون و نوترون می شوند، ارائه گردید. اما این تئوری کارایی نداشت و سرانجام ثابت گردید که کرومودینامیک کوانتومی، تئوری بهتری برای توصیف هادرون هاست.

اما ذرات در تئوری ریسمان از برانگیختگی ریسمان ها حاصل می شوند که در این میان ذره ای با جرم صفر و اسپین دو در تئوری ریسمان بوجود می آید.

اگر تئوری کوانتومی مناسب برای گرانش وجود داشت، ذره حامل نیروی گرانش دارای جرم صفر و اسپین دو می بود. این موضوع مدتهاست که برای فیزیکدانان نظری شناخته شده است. این ذره فرضی گرویتون نامیده می شود.

این موضوع در آغاز، تئوریسین های ریسمان را ترغیب کرد که تئوری ریسمان را نه به عنوان یک تئوری برای توصیف هادرون ها، بلکه به عنوان یک تئوری برای گرانش کوانتومی، فانتزی کامل نشده فیزیک نظری در ذرات و گرانش برای دهه ها، ارائه کنند.

اما پیش بینی وجود گرویتون توسط تئوری ریسمان کافی نبود. گرویتون را می توان بصورت دستی به تئوری میدان کوانتومی اضافه کرد، اما محاسباتی که انتظار می رود توصیف کننده طبیعت باشند، بی استفاده خواهند شد. علت این است که همانطور که در دیاگرام اول نشان داده شده است، برهم کنش های ذرات در یک نقطه از فضا – زمان رخ می دهند، در فاصله صفر بین ذرات برهم کنش کننده. برای گرویتون، اما، ریاضات رفتاری بسیار بد در فاصله صفر دارد به نحوی که پاسخ ها هیچ مفهومی ندارند. در تئوری ریسمان، ریسمان ها در فاصله بسیار کوتاه اما متناهی برهم کنش می کنند و پاسخ ها قابل قبول خواهند بود.

البته این بدان معنا نیست که تئوری ریسمان فاقد کاستی است. اما رفتار در فاصله صفر به نحوی است که می توان مکانیک کوانتومی و گرانش را ترکیب نمود، و بطور قابل قبول در مورد برانگیختگی یک ریسمان که حامل نیروی گرانش است صحبت کرد.

این چالشی بسیار بزرگ بود که در اواخر قرن بیستم بر آن غلبه شد و به همین دلیل است که بسیاری از جوانان علاقمند هستند که پیچیدگی های فرساینده و ریاضیات انتزاعی مورد نیاز برای مطالعه تئوری کوانتومی ریسمان های برهم کنش کننده را فراگیرند.  

 

 


 

شکل 1- برهم کنش در فیزیک ذرات در فاصله صفر رخ می دهد، اما تئوری گرانشی اینشتین در فاصله صفر هیچ مفهومی ندارد.

 

 

 

 

شکل 2- برهم کنش های ریسمانی در یک نقطه رخ نمی دهند بلکه به نحوی گسترش پیدا می کنند که به رفتار کوانتومی معقول تری منتهی می شود.

 

انفجار بزرگ یا بیگ بنگ: the Big Bang

اسپین: spin

هادرون: hadron

کرومودینامیک کوانتومی: Quantum Chromodynamics

گرویتون: graviton

گرانش کوانتومی: quantum gravity

 

فیزیک نظری 

نویسنده و مترجم: سورن دهقان

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد. 

 

کتاب چشم اندازها نوشته میچیو کاکو است که برای استفاده همه مردم نوشته شده و انقلاب های علم و دانش را که موجب تغییر قرن بیستم شده اند مورد بررسی قرار می دهد. برای خرید این کتاب از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

خرید کتاب چشم اندازها

 

تعداد صفحات : 3

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 35
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 76
 • باردید دیروز : 28
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 136
 • بازدید ماه : 638
 • بازدید سال : 638
 • بازدید کلی : 5,068