close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
ادبیات کلاسیک
loading...

کهکشان دانش

ادبیات کلاسیک

بازدید : 15 یکشنبه 11 آذر 1397 زمان : 19:13 نظرات ()

همسران خوش ویندزور

همسران خوش ویندزور (The Merry Wives of Windsor)نمایشنامه ای کمدی اثر ویلیام شکسپیر است که برای اولین بار در سال 1602 منتشر شد، هر چند اعتقاد بر این است که در حدود سال های 1600 – 1597 نوشته شده است.

ویندزور در عنوان نمایشنامه اشاره به قلعه ویندزور (Windsor Castle) در برکشایر (Berkshire) در انگلستان دارد و هر چند به ظاهر در زمان سلطنت هنری چهارم (Henry IV) واقع شده، تنها نمایشنامه شکسپیر است که منحصرا به زندگی طبقه متوسط انگلیس در دوران ملکه الیزابت می پردازد.

این نمایشنامه شخصیت سر جان فالستاف (Sir John Falstaff) را ترسیم می کند، شوالیه چاق که قبلا در نمایشنامه هنری چهارم قسمت اول و دوم ظاهر شده بود.

این نمایش چندین بار در موقعیت های مناسب برای اپرا اقتباس شده است.


ماخذ نمایشنامه

عناصر این نمایش کمدی نظیر شوهر حسود و گیج، زن الکی خوش و نقشه کش و عاشق مخفی در خانه، در ادبیات رنسانس در ایتالیا و انگلیس متداول بوده‌است.


شخصیت‌های نمایش

این نمایش در ۵ پرده تدوین شده و دارای ۱۹ شخصیت است. استفاده از تمثیل در نام های اشخاص در رابطه با شخصیت ها و نقش آنان در این نمایش بیش از سایر کارهای شکسپیر بارز و قابل توجه است. شخصیت‌های اصلی نمایش عبارت اند از:

 • سر جان فالستاف: شهوت پرست
 • ماستر فورد و ماستر پیج: نجیب زاده‌های ویندزور
 • خانم فورد و خانم پیج: همسران ماستر فورد و ماستر پیج  
 • سوییت آن پیج: دختر زوج پیج
 • فنتون: جنتلمنی از اطرافیان پرنس هال
 • دکتر کایوس: پزشک فرانسوی
 • سلندر: خواهر زاده شلو
 • مادام کوئیکلی
 • شلو: یک قاضی پیر روستایی
 • ویلیام پیج
 • سر هیو اونس
 • رابین
 • پیستول
 • نیم
 • باردولف
 • سیمپل
 • راگبی

محل وقوع حوادث نمایشنامه


کاخ ویندزور و اطراف آن.


خلاصه ای از نمایشنامه

یک قاضی پیر روستایی به نام شلو (Shallowبا خواهرزاده نسبتا جوان، لاغر، دراز و عصا قورت داده اش سلندر (Slender)، در شکایت و انتقاد از سر جان فالستاف و کارهای نادرست او و اطرافیان رذلش صدای خود را بلند کرده اند. ماستر پیج از آنان دعوت می کند به خانه اش بیایند و همه نامهربانی ها را با جامی شراب به دست فراموشی بسپارند. در این مهمانی خود جان فالستاف نیز حضور می یابد و این پیر شهوت پرست با همسران ماستر پیج (Page)و ماستر فورد (Ford)آشنا می شود، دو بانوی خانه داری که بر جیب و زندگی شوهرانشان حاکم اند.

جان فالستاف که با پول بسیار کمی به ویندزور وارد شده است، تصمیم می گیرد سرمایه خود را با اظهار عشق و علاقه به این دو زن ثروتمند افزایش دهد و کیسه پول خود را فربه کند. خدمتکارانش از کمک به وی سر باز می زنند و پس از اخراج شدن پیش همسران اهداف در نظر گرفته شده فالستاف می روند. فالستاف برای هر دو زن، خانم پیج و خانم فورد، نامه های تقریبا یکسان می نویسد. دو زن هوشمند نیات و نقشه های فالستاف را کشف می کنند و هر دو با هم تصمیم می گیرند به جای رد کردن او به خرج وی کمی تفریح کنند و وانمود می کنند به پیشنهاد های وی تمایل دارند.


نقد

بیشتر منتقدان، همسران خوش ویندزور را به عنوان یکی از ضعیف ترین نمایشنامه های شکسپیر در نظر می گیرند. فالستاف در این اثر بسیار پایین تر از فالستاف در دو نمایشنامه هنری چهارم است. لغزش شکسپیر در مورد یکی از بزرگترین مخلوقات وی گیج کننده است و باید یک دلیل رضایت بخش برای آن یافته شود. واضح ترین توضیح برای این مطلب آن است که نمایشنامه بسیار با سرعت نوشته شده است. لسلی هوتسن (Leslie Hotson) نوشت: "مسلم است که نمایشنامه نشانه های یک نوشته شتاب زده را دارد."

 

موضوعات

موضوعات کلیدی نمایشنامه همسران خوش ویندزور شامل عشق و ازدواج، حسادت و انتقام، طبقه اجتماعی و ثروت است. تم های طنز آلود، کنایه آمیز و دیدگاه های متعارف از طبقات و ملیت، سبب می شود که این نمایشنامه نسبت به آنچه اغلب در کارهای شکسپیر مشاهده می شود، دیدگاهی نزدیک تر به کارهای مدرن داشته باشد.


فالستاف در سبد رختشویی اثر هنری فیوزلی 

 

شکل 1- فالستاف در سبد رختشویی اثر هنری فیوزلی 1792 

 

فالستاف در سبد رختشویی 

 

شکل 2- فالستاف در سبد رختشویی 

 

ادیبانه

نویسنده و مترجم: سوزی دهقان

منبع: Wikipedia


کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد. 

 

 

برای خرید این کتاب از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

خرید کتاب همسران خوش ویندزور


بازدید : 9 یکشنبه 28 آبان 1396 زمان : 8:55 نظرات ()

آثار ویلیام شکسپیر

بیشتر ما ویلیام شکسپیر را با نمایشنامه های تراژدی وی مانند هملت می شناسیم، اما نمایشنامه های کمدی وی به مراتب از آثار تراژدی او بیشتر هستند. وی همچنین چندین اثر تاریخی نیز نوشته. اشعار غنایی شکسپیر از شاهکارهای شعر و ادبیات انگلیسی است.

در زیر آثار تراژدی، کمدی، تاریخی و اشعار ویلیام شکسپیر همراه با سال انتشار آنها آورده شده است.  

نام – سال انتشار – Title  

 

تراژدی

آنتونی و کلئوپاترا – 1623 – Antony And Cleopatra

اتللو – 1603 – Othello

تیتوس آندرونیکوس – 1590 – Titus Andronicus

تیمون آتنی – 1623 – Timon of Athens

رومئو و ژولیت – 1597 – Romeo and Juliet

ژولیوس سزار – 1599 – Julius Caesar

شاه لیر – 1606 – King Lear

کوریولانوس – 1623 – Coriolanus

مکبث – 1606 – Macbeth

هملت – 1599 – Hamlet

 

کمدی

پریکلس – 1609 – Pericles, Prince of Tyre

تاجر ونیزی – 1598 – The Merchant of Venice

تروییلوس و کرسیدا – 1602 – Troilus and Cressida

توفان – 1611 – The Tempest

حکایت زمستان – 1611 – Winter’s Tale

خوش است آنچه هست پایانش خوش – 1608 – All’s Well That Ends Well

درد بیهوده عشق – 1598 – Love’s Labours Lost

دو نجیب زاده ورونایی – 1598 – Two Gentlemen of Verona

رام کردن زن سرکش – 1594 – Taming of the Shrew

رویای شب نیمه تابستان – 1596 – A Midsummer Night’s Dream

سیمبلین – 1611 – Cymbeline

شب دوازدهم – 1601 – Twelfth Night

قیاس برای قیاس – 1604 – Measure for Measure

کمدی اشتباهات – 1594 – The Comedy of Errors

هر طور شما دوست دارید – 1600 – As You Like It

همسران خوش ویندزور – 1602 – The Merry Wives of Windsor

هیاهوی بسیار برای هیچ – 1600 – Much Ado About Nothing

 

تاریخی

ریچارد دوم – 1595 – Richard II

ریچارد سوم – 1591 – Richard III

کینگ جان – 1595 – King John

هنری چهارم – قسمت اول – 1597 – Henry IV, part 1

هنری چهارم – قسمت دوم – 1599 – Henry IV, part 2

هنری پنجم – 1599 – Henry V

هنری ششم – قسمت اول – 1590 – Henry VI, part 1

هنری ششم – قسمت دوم – 1591 – Henry VI, part 2

هنری ششم – قسمت سوم – 1591 – Henry VI, part 3

هنری هشتم – 1603 – Henry VIII

 

شعر

تجاوز به لوکرسیا – The Rape of Lucrece

شکایت یک عاشق – A Lover’s Complaint

مجموعه غزلیات شکسپیر – The Sonnets

مرثیه تدفین – Funeral Elegy by W.S.

ونوس و آدونیس – Venus and Adonis

 

ادیبانه

نویسنده: سوزی دهقان 

منبع: Wikipedia

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد.

 

برای خرید آثار ویلیام شکسپیر به صورت مجموعه از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

 

خرید مجموعه آثار تراژدی ویلیام شکسپیر

 

خرید مجموعه آثار کمدی ویلیام شکسپیر

 

خرید مجموعه آثار تاریخی ویلیام شکسپیر

بازدید : 35 یکشنبه 07 آبان 1396 زمان : 15:40 نظرات ()

ویلیام شکسپیر

 


ویلیام شکسپیر William Shakespeare، (زاده 1564 – درگذشته 1616) شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی بود که بسیاری وی را بزرگترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته اند. ‹‹ سخن سرای آون ›› Bard of Avon، لقبی است که به خاطر محل تولدش در آون واقع در استراتفورد انگلیس به وی داده اند.

زندگی شخصی

ویلیام شکسپیر در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ در شهر استراتفورددر انگلستان غسل تعمید داده شد. شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه نویس منحصر به فرد است و برخی او را بزرگ ترین نمایشنامه نویس تاریخ می‌دانند، اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است. پدرش از صاحب منصبان دیوانی بود که گویا بعدها با مشکلات مالی مواجه شدو مادرش فرزند یک زمین دار محلی بود. شکسپیر احتمالا در مدرسه گرامر استراتفورد تحصیل کرده و در آنجا اطلاعات ارزشمندی درباره لاتین به دست آورده؛ اما ویلیام رهسپار آکسفورد یا کمبریج نشد.

درباره جوانی ویلیام افسانه فراوان است و سند معتبر اندک. اولین مدرکی که ما درباره او پس از مراسم تعمید و نام ‌گذاری داریم ازدواج او با آن هتوی Anne Hathaway، در سال ۱۵۸۲ است، که ثمره آن دختری متولد ۱۵۸۳ و یک دختر و پسر دوقلو در سال ۱۵۸۵ بود. شکسپیر پس از ازدواج به لندن رفت و در تماشاخانه مشغول بازی شد. در آنجا وظیفه ویرایش نمایش نامه ها را به او سپردند. شکسپیر از این موقعیت استفاده کرد و خود چند نمایشنامه نوشت که با استقبال رو به رو شد. پس از آن تا هفت سال هیج اطلاعی از فعالیت هایش نداریم؛ اما وی احتمالا پیش از سال ۱۵۹۲ در لندن به عنوان بازیگر کار می کرده است. در این موقع چندین گروه بازیگری در لندن و دیگر مناطق وجود داشت که ارتباط شکسپیر با یکی یا بیشتر از آنها همگی حدسیات است. اما ما از ارتباط مفید و طولانی او با موفق ترین دسته بازیگران با نام مردان لرد چامبرلین The Lord Chamberlain’s Men، اطلاع داریم که پس از به تخت نشستن جیمز اول، مردان شاه The King’s Men، نام گرفتند. شکسپیر نه تنها با این گروه بازی کرد بلکه سرانجام سالار صاحب سهم و مدیر نمایشنامه شد.

دسته شامل کسانی که در آن روزگار مشهورترین بازیگران بودند می شد، مانند ریچارد باربیج(که بی شک خالق نقش های هملت، شاه لیر و اتللو بود) همین‌طور رابرت آرمین و ویل کمپ (بازیگران نمایشنامه دلقک و احمق شکسپیر).

همچنین ایشان شناخته شده ترین تئاتر الیزابتی در سال ۱۵۹۹ بودند.

شکسپیر در دوران نخستین خود را محدود تئاتر نکرد و در سال ۱۵۹۳ منظومه عشقی اساطیری ونوس و آدونیس Venus and Adonis، و در سال پس از آن نیز اثر برجسته تر تاراج لاکریس The Rape of Lucrese، را به حامی خود اشراف زاده ساوت همپتون اهدا کرد. و تا ۱۵۹۷ وی کامکار شد خانه‌ای نو در استراتفورد خریداری کند و اینک او می‌توانست خود را جنتلمن بنامد.

فرانسیس میرس Francis Meres، در پالادیس تامیا (خزانه هوش) در 1598 در رابطه با شکسپیر می گوید: ‹‹ همان طور که پلاتوس و سنکا Plautus and Seneca، بهترین برای کمدی و تراژدی در میان لاتین هستند شکسپیر فاخرترین آنها از هر دو گونه در روی صحنه است.››

با دو چکامه‌ای که شکسپیر در سال های ۱۵۹۳ و ۱۵۹۴ به چاپ رساند اشعار او زودتر از نمایش هایش چاپ شدند. همین طور باید گفت که بیشتر غزل های وی باید در این سال ها نوشته شده باشند و نمایش های او پس از سال ۱۵۹۴ نمایان شده اند و او به طور کلی هر دو سال یکی را ارئه نمود که هریک شامل سرود و آهنگهای بسیار زیبایی می‌شدند.

نمایش های ابتدایی شکسپیر شامل: هنری چهارم، تیتوس آندرونیکس، رؤیای شب نیمه تابستان، بازرگان ونیزی و ریچارد دوم می‌شود که همگی در میانه و اواخر دهه ۱۵۹۰ تاریخ گذاری شده اند.

همین طور بعضی از تراژدی های مشهور او که در اوایل دهه ۱۶۰۰ نگاشته شده اند شامل: اتلو، شاه لیر و مکبث می شوند. در حدود سال ۱۶۱۰ شکسپیر به استراتفورد برای استراحت برمی گردد و با وجود آن به نوشتن ادامه می دهد که دوره رمان و کمدی – تراتژدی او به حساب می آید مانند: طوفان، هنری هشتم، سیمبلین و داستان زمستان. در مورد غزلیات او می توان گفت که نخستین بار در سال ۱۶۰۹ به چاپ رسیدند.

مرگ

ویلیام شکسپیر در روز ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ میلادی در پنجاه و دو سالگی درگذشت.جسدش را دو روز بعد در کلیسای مقدس ترینیتی به خاک سپردند. او حتی قطعه ای ادبی نیز برای روی سنگ قبر خود گفته که بر آن حک شده است:

تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را در بر گرفته دست بدار!

خجسته باد آنکه این خاک را فرو گذارد، و نفرین بر آنکه استخوان هایم بردارد!

او در حالی مرد که به سال 1616 هیچ نسخه جمع آوری شده ای از آثارش وجود نداشت، و بعضی از آنها در نسخه هایی مستقل چاپ شده بودند که همان ها هم بدون نظارت و ویرایش او بود. در سال 1623 دو تن از اعضای هیات شکسپیر، جان همینگز و هنری کاندل، نسخه جامع و ویراسته ای از نمایش نامه هایش را به چاپ رساندند که فرست فولیو First Folio، نام گرفت.

 

ادیبانه

گردآوری: سوزی دهقان 

منبع: ویکیپدیا

 

کلیه مطالب کهکشان دانش توسط نویسندگان آن تهیه و ترجمه شده است.

استفاده از مطالب و تصاویر این وبلاگ بدون ذکر منبع با لینک فعال موجب پیگرد قانونی خواهد شد.

 

 

برای خرید آثار ویلیام شکسپیر از فروشگاه مبتکران می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

خرید آثار ویلیام شکسپیر

 

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 35
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 16
 • باردید دیروز : 28
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 76
 • بازدید ماه : 578
 • بازدید سال : 578
 • بازدید کلی : 5,008